YOKOHAMA BLUEARTH*WINTER WY01
Anvelope Cargo Iarna
Descriere
Yokohama BluEarth Winter WY01 este o anvelopa de iarna premium, proiectata special pentru vehicule comerciale usoare, transportere, furgonete si van-uri moderne. Modelul combina performanta excelenta pe zapada si gheata cu durabilitate remarcabila si eficienta in consum de combustibil. Banda de rulare directionala ofera tractiune superioara si control direct pe suprafete acoperite cu zapada, gheata sau apa, asigurand siguranta in cele mai dificile conditii de iarna.
Conceptul BluEarth de la Yokohama integreaza tehnologie avansata de eficienta energetica in toate categoriile de anvelope, reflectand angajamentul producatorului japonez fata de protectia mediului. WY01 respecta criteriile Regulamentului European din 2012 privind zgomotul si rezistenta la rulare, oferind un nivel redus de zgomot si consum scazut de combustibil fara a sacrifica performanta de iarna.
Tehnologie
- Compus W*drive Tread Compound — Compus special pe baza de silice care ofera performanta optima pe zapada si suprafete ude, rezistenta scazuta la rulare si flexibilitate mentinuta la temperaturi scazute.
- Blocuri de tractiune cu micro-sipeuri diagonale — Design unic de bloc care ofera aderenta directionala si senzatie directa de control pe zapada si gheata, cu sipeuri diagonale putin adanci care asigura performanta optima chiar si in perioada de rodaj.
- Sipeuri 3D — Sipeuri tridimensionale care maximizeaza suprafata reala de contact sub deformare, imbunatatind semnificativ performanta pe zapada si gheata.
- 3 caneluri largi — Sistem de trei caneluri largi care asigura evacuarea excelenta a apei si zapezii topite, reducand riscul de acvaplanare chiar si dupa o uzura indelungata.
- Nervuri rigide la umeri cu urechi — Umeri rigizi care mentin stabilitatea anvelopei, protejeaza impotriva uzurii neuniforme si promoveaza o durata mai lunga de viata a benzii de rulare.
- Protectie laterala (Side Wall Protector) — Protectie suplimentara a flancului impotriva deteriorarilor cauzate de borduri si obstacole, esentiala pentru utilizarea comerciala.
Performanta
- Tractiune pe zapada si gheata — Aderenta excelenta pe suprafete acoperite cu zapada si gheata, datorita combinatiei dintre compusul pe baza de silice si sipeurile 3D cu design micro-diagonal.
- Frana pe suprafete ude — Performanta de franare imbunatatita pe ploaie si zapada topita, cu evacuare eficienta a apei prin cele trei caneluri largi.
- Durabilitate — Rezistenta ridicata la uzura datorita blocurilor cu rigiditate optimizata si nervurilor rigide la umeri, asigurand kilometraj extins.
- Eficienta energetica — Rezistenta scazuta la rulare care contribuie la reducerea consumului de combustibil, conform standardelor Regulamentului European 2012.
- Confort si nivel redus de zgomot — Zona flexibila extinsa a carcasei disperseaza eficient impacturile, imbunatatind confortul la rulare si reducand vibratiile.
Etichete EU
- Eficienta combustibil: E
- Aderenta pe ploaie: B-C (in functie de dimensiune)
- Zgomot exterior de rulare: 71-72 dB, Clasa B
- Certificare iarna: 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) — marcaj fulg de zapada cu trei varfuri de munte
Constructie
- Tip banda de rulare: Directionala
- Zona centurii: Zona centurii intarita cu acoperire imbunatatita, reducand generarea de caldura si controland tensiunile interne.
- Carcasa: Capabilitate imbunatatita de retinere a aerului si zona flexibila extinsa care disperseaza eficient impacturile, imbunatatind confortul si reducand rezistenta la rulare.
- Profil: Profil nou dezvoltat care optimizeaza contactul cu solul si distributia energiei pentru uzura uniforma pe toata durata de viata a anvelopei.
- Flanc: Echipat cu protectie laterala (Side Wall Protector) care protejeaza impotriva deteriorarilor cauzate de borduri si obstacole.
Dimensiuni disponibile
Disponibil in 19 dimensiuni, de la 175/65 R14 pana la 235/60 R17, cu diametre de janta de 14, 15, 16 si 17 inch. Indicii de sarcina variaza intre 90 si 121, acoperind o gama larga de configuratii pentru furgonete si vehicule comerciale usoare.
Certificare
- 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake) — Certificare de iarna care atesta performanta pe zapada conform standardelor europene.
- Regulament European 2012 — Conformitate cu cerintele europene privind zgomotul de rulare si rezistenta la rulare (RRC).
- Marcaj M+S — Marcaj Mud and Snow pentru utilizare in conditii de iarna.
| Dimensiune | IS | IV | Preț |
|---|---|---|---|
| 185 / R R 14C | 102 | Q | 54400 Lei |
| 195 / R R 14C | 106 | Q | 57900 Lei |
| 215 / R R 14C | 112 | Q | 77600 Lei |
| Dimensiune | IS | IV | Preț |
|---|---|---|---|
| 195 / 70 R 15C | 104/102 | R | 44900 Lei |
| 205 / 70 R 15C | 106 | R | 78000 Lei |
| 215 / 70 R 15C | 109 | R | 84300 Lei |
| 225 / 70 R 15C | 112 | R | 64600 Lei |
| Dimensiune | IS | IV | Preț |
|---|---|---|---|
| 195 / 65 R 16 | 104 | T | 81500 Lei |
| Dimensiune | IS | IV | Preț |
|---|---|---|---|
| 185 / 75 R 16C | 104/102 | R | 59800 Lei |
| 195 / 75 R 16C | 110 | T | 60500 Lei |
| 195 / 75 R 16C | 107 | R | 62700 Lei |
| 205 / 65 R 16C | 107 | T | 63600 Lei |
| 205 / 75 R 16C | 110 | R | 62800 Lei |
| 215 / 65 R 16C | 109 | T | 67800 Lei |
| 215 / 75 R 16C | 116 | R | 81800 Lei |
| 225 / 65 R 16C | 112/110 | R | 65200 Lei |
| 225 / 65 R 16C | 112 | R | 72300 Lei |
| 225 / 75 R 16C | 121/120 | R | 85500 Lei |
| 235 / 65 R 16C | 121 | R | 110800 Lei |
30139 anvelope
Mai ușor ca niciodată!
Transport Asigurat
Acum, oriunde în țară!
Luni – Vineri
09:00 – 18:00


